Şu an ne okuyorsunuz?

Nephthys

Uzman Üye
Kullanıcı
Herkes şu an okuduğu kitabı burada paylaşsın ve kitap hakkında görüşlerini yazsın

Böylece beğendiğimiz kitaplar hakkında fikir sahibi oluruz.
Konunun hepimiz için yararlı olması dileğiyle :)

İlk ben başlayayım
Şu an

Dostoyevski- Yeraltından Notlar
Dostoyevski- Ölü Evinden Anılar
Gothe- Genç Werther'in Acıları
' nı okuyorum

Genç Werther'in Acıları (126 sy.)
Kitabı bitirmeme çok az (20 sayfa sanırım) kaldı. Kitapta Werther'in evini terk etmesinin ardından yaşanan olaylar Werther'in arkadaşına yazdığı mektuplar halinde anlatılmış. Asıl konu Werther'in arkadaşına yazdığı mektuplardaki aşk acısı. Bu aşk acısından dolayı gerçekleşen arkası bitmez hüzünlü olaylar anlatılıyor.
Kitap ilk çıktığında birçok intihar vakası yaşandığı için yasaklanmış. Ama şahsen ben o etkiyi göremedim kitapta. Belki de çeviriden dolayıdır. Yayın söylemek isterdim fakat yasak mı değil mi bilmiyorum. Öğrenince beğendiğim veya beğenmediğim yayınları burada yazarım

Ölü Evinden Anılar (397 sy.)
Olaylar kasabaya bir suçlunun gelmesi ve vefat etmesi ile başlıyor. Vefatın ardından kitabın anlatıcısı suçlunun evine gidiyor ve bir anı defteri buluyor daha sonra bunu okumaya başlıyor.
Dostoyevski'nin 4 yıl sürüldüğü Sibirya'daki anılarını taşıyor kitap. Oradaki mahkumları ve yaşadıklarını anlatmış kitap. Şimdi konusu bakımından size sade geliyor olabilir fakat okuduktan sonra 'anlatılmaz okunur' dedirten bir kitap olduğunu fark edeceksinizdir. Ama çeviriye dikkat! Her yayının kitabı bir olmuyor.

Yeraltından Notlar (160 sy.)
Kitabın başında da yazdığı üzere varoluşçu düşünceyi ilk işlediği kısa romanıdır. Bu kitaba da yeni başladım fakat başından itibaren beni kendine bağlamayı başardı. Dostoyevski'nin Kumarbaz'ından beri ilk defa okumaya başladığım anda bir kitaba ilgi duymaya başladım. Kitap anlatıcının kendini tanıtmasıyla başlıyor fakat bu normal bir tanıtma değil. Okuyun ve kendiniz görün :) Söyleşi havasında başlayan sizi hem güldürüp hem şaşırtan bir kitap. Kitabı henüz bitiremedim fakat sonunun da iyi olacağından eminim.
Okumaya devam ediyorum, bitirince tekrar bu kitap hakkında görüşlerimi yazacağım.

Not: Sayfa sayıları yayınlara göre değişebilir.

Nephthys

Uzman Üye
Kullanıcı
Yeraltından Notlar

Bitirdiğim anda en'lerim arasına giren bir kitap oldu. Kitabın başındaki psikolojik tahliller yazarın kendi ile çelişmesi, tanık gösterdiği kişiler ve örneklemeler kitabı ndan yenilmeyecek hale getiriyor. Okunmasını kesinlikle tavsiye ettiğim kitap arasına girdi bu kitap da.

Zülfü Livaneli - Serenad (480 sy.)

Bir hukuk profesörünün İstanbul'a konuşma yapmak için gelmesi ile başlıyor kitap. Ama fark ediliyor ki profesör sadece konuşma yapmak için gelmemiş İstanbul'a.
Profesör'ün aşkı Maya adlı baş karakterin üzerinden anlatılıyor. Her ne kadar aşk romanı olarak görünse de devlet yapısına ve dönemin Nazi Almanya'sına eleştirilerin eksik olmadığı bir kitap. Akıcı ve kendini okutturan bir kitap

Kaan

Kıdemli Üye
Kullanıcı
George Orwell - 1984

Çok meşhur bir eser, önce filmini izlemiştim kitabı şimdiye kısmetmiş.

Totaliter rejimlerin varabileceği son nokta hakkında, kurmaca bir dünyada geçiyor ve kendini okutan kitaplardan. Tavsiye ederim.

Dartanyan

Yeni Üye
Kullanıcı
Şuan Doktor Ümit Aktaş'ın İlaçsız Yaşam Kitabını okuyorum. Tavsiye ederim. Hastalıklardan kurtaran doğal formüller var.

Molotof

Uzman Üye
Kullanıcı
Eda Öztürk-Sessizlik kirliliği(576 sayfa)
Kitabın yarısına kadar geldim. Okudum kadarıyla bir kadının hayatının en güvendiği insanların elinde nasıl oyuncak olduğunu anlatıyor.

dersimiz

Aday Üye
Kullanıcı
Suç ve Ceza

Suç ve Ceza Kısa Özet
Yasaklanma Nedeni

1866 tarihli roman Rusya'da "gerici" olduğu öne sürülerek, Polonya'da ise "kötümser" olmasına dayandırılarak yasaklanmıştı.

Kitap Açıklaması

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846'da yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski’den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan öykü ve romanları, çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da, o dönemde fazla ilgi görmedi.Yazar 1849'da 1.Nikolay'ın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı.Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi.Cezasını tamamlayıp Sibirya'dan döndükten sonra Petersburg'da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu.Suç ve Ceza Dostoyevski'nin bütün dünyada en çok okunan başyapıtıdır.

Üst Alt