Ableton Push İncelemesi

GroundDweller

Süper Üye
Katılım
10 Eki 2014
Mesajlar
4,637
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Yaş
26
Müzik yapmak isteyenler için basit ve profesyonel bir çözüm olan Ableton Push'u inceledik. Gelin Push'a yakından bir göz atalım; artılarını, eksilerini görelim.
Hayatın her alanında kullanılan teknoloji, biliyorsunuzdur ki yıllardır müzik üretmek için de kullanılıyor. Ancak daha çok stüdyolarda görebileceğimiz ekipmanlar, artık evimize kadar girmiş durumda.
Biz de SDN olarak; bir çok müzik dergisi, eleştirmeni tarafından 2013-2014 yılının en iyi midi arabirim cihazı olarak seçilen Ableton Push'u tanıtmak istedik.


Ableton Push İncelemesi
Şu an piyasada sıfırdan müzik üretebileceğiniz, remix yapabileceğiniz, kendi beatlerinizi oluşturabileceğiniz bir çok midi arabirim mevcut.
Ancak Ableton Push diğer midi arabirimlerden biraz farklı. Müzikle ilgilenen bir çok kişi biliyordur ki; benzeri bir çok üründe toplamda 16 adet pad bulunur. Push'ta ise Akai Professional'ın endüstri standardı kabul edilen, pad-controller uzmanlığı ve deneyimi ile ürettiği 64 adet duyarlı pad mevcut. 16 tuş her ne kadar canlı performans için pad'lerin büyümesini sağlayıp, hata oranını azaltsa da; 64 tuş evde müzik yapacakların işini daha çok kolaylaştırıyor.
Ableton Push'u satın aldıktan sonra cihazın arkasında yer alan kod ile bir çok müzik üreticisinin kullandığı "Ableton Live 9" programını internet üzerinden ücretsiz olarak indiribiliyorsunuz. Yazılım size bir çok ses paketini beraberinde ücretsiz olarak hediye ederken, Ableton kendi resmi sitesi üzerinden ekstra ses paketleri sunmaya devam ediyor. Bu ekstra paketlerin bir kısmı ücretli, bir kısmı ise ücretsiz...
Push'un üzerinde yer alan ekran sayesinde neredeyse laptop'ınıza, bilgisayarınıza bakmanıza bile gerek kalmadan, her işinizi halledebiliyorsunuz. Bu ekran aynı zamanda Ableton uygulamasında hangi menüye giderseniz size o menünün parametlerini gösteriyor.

Ableton Push ile mevcut seslerinizi notalandırabiliyorsunuz ve notaların ne şekilde pad üzerinde dizilieceğine kendiniz karar verebiliyorsunuz. Sırt çantanıza bile sığdırabileceğiniz büyüklükteki bu cihazı; istediğiniz ve mapping'ini bulduğunuz takdirde başka yazılımlarlada kullanmanız mümkün. Enerjisini usb portundan alan cihazda daha parklak renkler görmek isterseniz,cihazla birlikte gelen adaptörünü bağlamanız gerekiyor.
Cihazın artısı; üzerinde 64 adet duyarlı pad bulundurması, üst kısımda bulunan knob'lara parmağınızı değdirdiğiniz anda size o anki seviyeyi, sesi ya da efekti göstermesi, yazılım olarak Ableton yazılımı ile gelmesi ve Ableton yazılımı ile muhteşem bir uyum içinde çalışması diyebiliriz. Cihazın çok fazla eksi yönü yok. Sadece en büyük rakibi Maschine Studio ile karşılaştıracak olursak iki adet yüksek çözünürlüklü ekran ve cihaza eğim verecek gizlenmiş açılabilir ayak barındırmamasını sayabiliriz.

Alacağınız arabirimde bana kalırsa önemli olan hangi amaçla kullanacağınız, sizin istekleriniz ve tabi cihazla birlikte kullanacağınız yazılım. Kısacası bu tarz ekipmanlar kullanıcıların ihtiyacına, zevk ve tercihlere göre değişebiliyor. Ancak Ableton Push, Ableton yazılımı ile stabil olarak kullanabileceğiniz, ebat açısından sıkıntı yaratmayan güzel bir cihaz olmuş...


http://www.youtube.com/watch?v=2qA1QSlosCA
:: Sizce şu an piyasadaki en iyi midi arabirim cihazı hangisi?
 
Üst Alt