Geleceğin Tarımı Kentsel Tarım

susmuş

Aday Üye
Katılım
1 May 2020
Mesajlar
9
Tepkime puanı
3
Puanları
3
kentseltarim.jpg
Kentte tarım mümkün mü? Günümüzde 7.6 milyar olan dünya nüfusu 2030 yılında 8.6 milyara 2050’de de 9.8’e yükselecektir. Her yıl 86 milyon insanın eklendiği dünyamızda tartışılan en önemli konulardan biri de gelecek nesillerin nasıl besleneceğidir. Unutulmamalıdır ki günümüzde 820 milyon insan açlık sınırının altındadır. Bahsettiğim bu konuda yapılan tartışmalar sadece gıda üretiminin arttırılmasına yönelik değildir aynı zamanda da gıdanın üretiminin daha sürdürülebilir olması ile ilgilidir.

Artan dünya nüfusu ile birlikte artan gıda ihtiyacına karşın aynı biçimde artan kentsel nüfus tarımdan kopmaktadır. 2045 yılında şehirlerde yaşayan nüfus 2.5 milyar artarak kırsal nüfus oranını geçecektir. İnsanlığın tarımdan kopması gıda üretimi konusunda bazı soru işaretlerine neden olmaktadır. Dünya nüfusunun artmasına rağmen tarımda çalışan nüfusun azalması bu endişelerin başlıca nedenleridir. Gıda güvenliği de günümüzde en az gıda üretimini artırmak kadar önemli bir konu haline gelmiştir.

Çevresel Sorunlar

Temiz su kaynaklarının %70’i tarımda kullanılmaktadır. Tarım fosil yakıtların kullanımında da önemli bir yüzdelik paya sahiptir. Tarımda kullanılan pestisitler temiz su kaynaklarını kirletmenin yanında insan sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Tarımda ödenen bu kadar çevresel bedele karşın üretilen tarımsal ürünlerin önemli bir kısmı tarladan sofraya gelene kadar israf edilmektedir. Tarladan sofraya gelene kadar meyve ve sebzelerin %50’sinden fazlasının israf edildiği bilinmektedir.

Üstte bahsettiğim ödenen bunca bedele karşın dünyada 1 milyardan fazla insanın temiz suya ulaşmada zorlandığı ve 850 milyon insanında açlık sınırının altında olduğu bilinmektedir. Bahsettiğim tüm bu nedenlerden dolayı tarım en önemli çevresel sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeşil devrim teknolojileri ile beraber kirlenen dünyamız ancak yeni tarım teknolojileri ile düzelebilir. Tarımda nakliye ve israf gibi sorunların başlıca nedeni olan üretim ile tüketim arasındaki fiziksel mesafenin fazla olmasıdır. Kentsel tarımın bu soruna bir çözüm olabileceği düşünülmektedir.

Kentte tarım için en iyi örnek: Paris

Paris kentte tarım uygulamalarının en iyi biçimde uygulandığı kent olarak karşımıza çıkmaktadır. Paris kentinin gıda ihtiyacının %25’i kentin içindeki seralardan karşılanmaktadır. Bu sayede dışarıdan şehre gelen gıdanın israfı önlemiş olmanın yanında kent sakinleri taze meyve ve sebze tüketebilir hale gelmişlerdir.

Dikey Tarım ve Kentsel Tarım

Dikey tarım kapalı alanda bitkilerin raf içinde üst üste yetiştirilebildiği tarımsal bir sistemdir. Bu sistemin gelişmesindeki en önemli teknoloji olarak topraksız tarım teknolojileri karşımıza çıkmaktadır. Dikey tarımda üretimin geleneksel tarıma göre daha az yer işgal ettiği bilinmektedir. Bu anlamda dikey tarımın yer tasarrufu sağladığını söyleyebiliriz.

Dikey tarımda kullanılan topraksız tarım teknolojisi de su tasarrufu acısından önemlidir. Dikey tarımda kullanılan su geleneksel tarımda kullanılan suyun yalnızca %5’idir. Dikey tarımın kapalı alanda dışarıdan izole bir biçimde yapılması da pestisit ya da herbesitlerin kullanımını gereksiz kılmaktadır. Bu anlamda dikey tarımda yetiştirilen meyve ve sebzelerin her hangi bir tarımsal ilaç kullanımına maruz kalmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dikey tarım kapalı alanda iklimlendirme teknolojilerini de içerdiği için her yerde yapılabilir bir tarımsal yöntem olmaya çalışmaktadır. Bu durumun gelecekte tarımın lojistik ihtiyacı olmadan kentlerde yapılmasına olanak vereceği düşünülmektedir. Bu durum da daha az fosil yakıt kullanarak ürün elde etmenin önünü açmaktadır.

Dikey tarım yöntemin sorunları ise teknik maliyetlerinin çok fazla olmasıdır. Bunun yanında topraksız olarak yetiştirilebilen ürünlerin sadece domates, salatalık, biber, marul gibi sınırlı olması da başka bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Bahsettiğim bu dezavantajlara karşın dikey tarım bugün ABD ve Japonya gibi ülkelerde uygulanmakta olup geleceğin en önemli teknolojisi olma yolunda ilerlemektedir.
 
Üst Alt