evde-kal-turkiye.png

Hz. Muhammed (S.A.V)


Gelecek

Burada olanlar
Co-Admin
Katılım
8 Tem 2015
Mesajlar
1,685
Tepkime puanı
4
Puanları
38
Yaş
48
Web sitesi
www.bcstr.com
Kainatin efendisi peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) hayatı günümüzde dünyada yaşayan çok sayıda insan tarafından merak edilip araştırılmaktadır. Yaşayış tarzı, hayatı ve nasıl peygamber olduğu teknolojinin göstermiş olduğu en büyük kolaylık olan internet üzerinden çok fazla araştırılan konuların başında gelmektedir. İnsan olmanın en güzel örneği olan Peygamberimiz hakkında bilinmeyenler hakkında her zaman ve her yerde yazılar bulmak mümkündür.

Hz. Muhammed Hayatı Hakkında
Her geçen gün arama motoruna en çok yazılan konuların başında peygamber efendimiz ve kainatın sultanı olan Hz. Muhammed’in hayatı olmaktadır. Peygamber efendimiz 571 yılında Rebiülvvel ayında dünyaya gelmiştir. Hz. Muhammed’in doğumu ile dünyanın pek çok yerinde mucizeler yaşanmıştır. Annesinin adı Amine ve babasının adı Abdullah’tır. Babasını doğmadan kaybeden peygamberimiz 4 yaşına kadar süt annesi Halime annemizin yanında kalmıştır.6 yaşında iken annesini kaybeden Hz. Muhammed dedesinin yanına gelerek onun himayesi altına girmiştir. Dedesinin vefatı sonrasında peygamberimiz amcası Ebu Talib tarafından yetiştirilmiştir. Küçük yaşlardan başlayarak ticaret ile uğraşmış, Mekke de yaşayan puta tapan insanlara her zaman karşı çıkmıştır. İnsanlar arasında güzel ahlakı, adaleti, dürüstlüğü ile tanınan peygamberimiz El- Emin adı ile tanınmaktadır. 25 yaşına geldiğinde Hz. Hatice annemiz ile evlendi ve 6 tane Kasım, Abdullah, Zeyneb, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma adında çocuğu oldu. Kasım ve Abdullah çok küçük yaşlarda iken vefat etti.

Hz. Muhammed’in Peygamber Oluşu
Hz. Muhammed ara sıra yanına biraz azık alarak Nur Dağı üzerinde bulunan Hira Mağarası içinde inzivaya çekilirdi. 610 yılında Ramazan ayının 17. günü vahiy meleği olan Cebrail (a.s.) yanına gelerek O’na ilk vahiy olan “oku” emrini getirdi. Bu emirle Hz. Muhammed ( A.S.V. ) efendimize 40 yaşında peygamberlik gelmiştir. İlk olarak verilen tebliğe peygamberimiz en yakınlarından başladı. Peygamber oluşuna ilk eşi Hz. Hatice ve kızları inanarak iman ettiler. Ardından Hz. Ali daha sonra da Hz. Zeyd bin Harise ve Hz. Ebubekir iman ettiler. İnsanlar arasında oluşan eşitsizliği ortadan kaldıran, adaleti gözeten İslam dini daha çok köleler ve fakir insanlar arasında daha hızlı bir şekilde yayıldı. Böylece Müslümanların sayısı her geçen gün daha da artmaktaydı. İlk Müslümanlar Mekkeli putperestler tarafından her zaman alay, eziyet, hakaret, işkence boykot gibi pek çok aşağılayıcı tavır ve davranışlarına maruz kalmışlardır. Müslümanlar artık evlerinde rahat bir şekilde oturamaz hale geldiklerinde Allah’ın izni ile Peygamber Efendimiz ve ashabı 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicret ettiler. Hz. Ebubekir Peygamber Efendimiz ile yol arkadaşı oldular. Medine’li Müslümanlar ve Mekkeli muhacirler çok iyi dost olarak aralarında kardeş ilan edildiler. Böylece Medine İslam Devleti kuruşmuş oldu.

İslam İçin Yapılan Savaşlar
İslam devleti kurulması ile müşrikler Müslümanlara saldırmaya başladılar. 624 yılında müşrikler ile ilk savaş olan Bedir Savaşı yapıldı ve Müslümanlar kazandı. 625 yılında Uhud Savaşı yapıldı ve Peygamberimizin görevlendirdiği okçular yerlerini terk etmesi üzerine Hz. Hamza ve 70 sahabe şehit oldu. İki tarafta bu savaşta üstünlük gösteremedi. 627 yılında yapılan Hendek Savaşı Müslümanların üstünlüğü ile sonuçlandı ve müşrikler çok fazla kayıp vererek savaşı kaybettiler. 628 yılında Müslümanlar hacca gitmeye karar verdi ve bunu için Hudeybiye Anlaşması imzalandı. Çok zorlu süreçlerden geçen Peygamber Efendimiz son kez Müslümanlar ile 632 yılında hacca gitti ve buna Veda Haccı denildi. Veda Haccı sırasında 100 bin Müslümana veda niteliğinde konuşma yapan Hz. Muhammed (S.A.V) 632 yılında Medine’de vefat etti
 
Üst Alt