İslam Dünyası nın Bilimi Öteledi

TheEnd

Aktif Üye
Katılım
7 Ağu 2014
Mesajlar
443
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Öncelikle, Kainat Kitabı bilgiler ile doluydu, payımıza düşeni aldık, Hak potada eritip, bir kalıba boşalttık, biz ona ilim dedik. Sonra sirayetlere nüfus eder de, O Kitap’ı hakkıyla okuruz sandık, bunun için evvela ’iman’ gerekti zira.
Nasip işidir, lakin öyle sanıyorum ki, istemek için de bilmek gerekir.

Sonuçta ’iman’ sahibi olduğunu sanıp, tabiatını esasta ’imansız’ların tabiatına temayül ettirenler, bir de Hak’ka açılmayan kapılar silsilesinde sersemce dolaşıp duranlar birilerimizin dedesi, atası oldu, biz kitleler olduk, öyle böyle değil.

Asıl sonuçta, hakikatten ayrılıverdik, evet ’dünyalık her türlü şeye tamah etme’ düsturunu olağanüstü bir biçimi ile yanlış kavrayıverdik.
Kainat Kitabı serili, O’nun iradesinin tecelli ettiği bünyelerin akisleri ve ilhamından yansıyanlar dizi dizi..

Kapat gözünü ki, Tek Gözlü’nün hakimiyeti payidar kalsın.

Oysa öyle değildi, o Kainat Kitabı’ndan nemalanmayan insanlar ne zaman ortaya çıktı, ve ne zaman İslam’ın bilimden, ilimden uzak bir din anlayışı olduğu imgesini kafalarda yer ettirdiler bilemiyorum, lakin durum öncesinden hiç de öyle değildi. İşte örnekler:

- Ekli resimdeki çalışma bizzat Biruni* ye ait bir çalışmadır. Batı dillerinde adı Alberuni veya Aliboron olarak geçer. Biruni, trigonometrik fonksiyonlarda yarıçapın bir birim olarak kabul edilmesini öneren ilk matematikçidir. Biruni’nin, trigonometriye en büyük katkısı ise kendinden önce kullanılan sinüs ve kosinüs gibi fonksiyonlara sekant, kosekant ve kotanjant fonksiyonlarını ilave etmesidir. Dünya’nın sahip olduğu eğimin 23 27’ olduğunu söyler.

- Öte yandan Ünlü Türk-İslam bilgini Beyruni* modern aletlere sahip olmadan, dünyanın çapını gerçeğe en yakın bir biçimde hesaplamıştır. Hesap sonucunda dünyanın çapını 6338,8 km olarak bulmuştur. Dünyanın çapı bugün en gelişmiş aletlerle yapılan ölçümler sonucunda 6353,4 km. olarak bulunmuştur. (Şaşırdın mı o yokolasıca imgeyi kafalara yerleştiren insan?)

- Piri Reis* in ünlü haritalarının ilki 513 tarihinde çizilmiştir. 60X85cm ebatındaki bu harita 1517 yılında Mısır’da Yavuz Sultan Selim’e takdim edilmiştir. Haritada İspanya ve Doğu Afrika, Atlas Okyanusu, Amerika’nın o tarihlerde bilinen parçaları ile,Antil adaları bulunmaktadır.Bu tarih Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasından 10 yıl sonra çizilmiş en eski Amerika haritasıdır.
Piri Reis’e ait ikinci harita, 1528 yılında çizilmiştir. 68X69 cm’dir.Atlas Okyanusu’nun Kuzey sahilleri, Kuzey ve Orta Amerika’nın kıyıları yer almaktadır.
**16.yy’da uydu ve uçağın olmamasına rağmen Piri Reis bu haritaları çizmiş olması ilginç değil midir ?
*** Kitab’ül- Bahriyye’de Amerika Kıtası’ndan bahsetmiştir kendisi, yalnız oraya Antilya kıtası der. Kitabın 78. sayfasında bu kitabın hicri 870 miladi 14 65 tarihinde bulunduğunu söylemektedir.Ki bu tarih Amerika’nın keşfi sayılan tarihten 27 sene öncesidir.

- Atomun parçanabileceği haberini ilk veren ise Harran Üniversitesi Rektörü, Cabir Bin Hayyan*’dır. Cabir, atomun parçalanabileceğinden ’Kitab-ül mükteseb fi sanaati’z-Zehep’ (820) adlı eserinde bahsetmiştir.

- İbn-i Sina*, kalbin karıncık ve kapakçık sistemini keşfetmiştir. Ayrıca ameliyatta hastaya uyuşturucu ilaç vermek de İbn-i Sina’nın fikridir. Kendisi bağırsak parazitlerinin keşfini de yapmıştır.

- Akşamseddin* ’Maddet-ül Hayat’ adlı eserinde, hastalıkların insanlara bir takım küük ve canlı tohumlar vasıtasıyla geçtiğini söylemiştir. ( Pastör’den önce) Pastör ise 400 yıl sonra ’mikrop’u bulmuştur.

- Beyruni*, dünyanın kendi ekseni ve güneşin çevresinde döndüğünü Kopernik ve Galile’den 500 yıl kadar önce ’Kanunu-l Mes’udi Fi’t hey’e ve’n-nücum’ adlı eserinde ilmi açıklamaları ile bahsetmiştir.

- İbn-i Heysem çağın en büyük optik alimiydi.

- 1395’te Paris Üniversitesi Tıp Fakültesi kütüphanesi 9 kitaptan oluşuyordu. Bunlardan biri de Razi*’ye ait bir tıp kitabıydı. Öyle ki Razi çağının en büyük doktoru sayılıyordu.

- 1000 yılında el-Mavsili* Bağdat’ta kataraktı içi delik bir iğne yardımıyla emerek tedavi etmeyi başarmıştır. Aynı ameliyet Batı’da 846 yıl sonra başarılabilmiştir.

- Yeryüzünde ilk daimi Rasathane Halife Me’mun* tarafından devlet merkezi Bağdat’ta olmak 830 yıllarında kurulmuştur.

Bunlar yalnızca bir kısmı.
Melun imgenin bir parçası dahi zihinlerinizde yer etmişse, çabamız atılması yönünde.

Saygılarımla.bcstr board YÖNETİMİ !
 
Üst Alt