Makedonya Başbakanı Gruevski'den Yatırım Daveti

Kaan

Kıdemli Üye
Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, ülkelerindeki yatırım ortamını iyileştirmek için vergi indiriminden enerji maliyetlerini düşürmeye kadar birçok reform yaptıklarını belirterek, "Yatırım için Avrupa'da bizden daha cazip bir yer bulamazsınız" ifadesini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) yapılan yazılı açıklamaya göre Gruevski, TOBB'da düzenlenen Türkiye-Makedonya İş ve Yatırım Forumu'na katıldı.

Forumda bir konuşma yapan Gruevski, iş adamlarının Makedonya'yı görüp ülkedeki diğer yatırımcılardan da bilgi almasını istedi. Gruevski, Makedonya'nın şu anda vergiler ve alt yapı açısından en iyi şartlara sahip ülke konumunda bulunduğunu kaydetti.

Ülkelerindeki yatırım ortamını iyileştirmek için vergi indiriminden, enerji maliyetlerini düşürmeye kadar birçok reform yaptıklarına işaret eden Gruevski, "Yatırım için Avrupa'da bizden daha cazip bir yer bulamazsınız" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin, Makedonya'nın en önemli 10 ekonomik partnerinden biri olduğunu dile getiren Gruevski, ülkelerinin son 7-8 yıldır yatırım açısından imajının çok değiştiğini bildirdi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Günay'ın konuşması

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay da iki ülke arasındaki ticaretin artırılmasının önemine dikkati çekti.

Makedonya'nın Türkiye için Avrupa'ya açılan önemli bir kapı olduğunu kaydeden Günay, "Üretim tesislerimize ev sahipliği yapabilir. Yatırım teşviklerinden ve diğer fırsatlardan yararlanabiliriz. Türkiye ve Makedonya arasında 2000 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması, iki ülke arasındaki ticarete yeni bir soluk getirmiştir. Ancak ikili ticaretimiz 500 milyon dolar seviyesine erişmek üzeredir. Fakat bu rakamı milyar dolarlara taşımak için daha çok çalışmamız lazım" ifadesini kullandı.

Türk özel sektörünün son 30 yıldaki dönüşümü hakkında da bilgi veren Günay, 30 yıl önce serbest piyasa ekonomisine geçtiği için korkular yaşayan Türk iş dünyasının, bugün Balkanlar'da önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini belirtti.

Makedonya'da çok sayıda Türk yatırımcı bulunduğunu ifade eden Günay, şunları kaydetti:

"Turizm, otomotiv, üretim, eğitim, gıda sanayisi alanında daha çok yatırım ve iş kapasitesi olduğunu biliyoruz. Bunların değerlendirilmesi bizim de en büyük arzumuzdur. 2015 yılında dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin bir araya geldiği G20'nin Dönem Başkanlığını Türkiye olarak biz üstleneceğiz. Birliğimiz Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise G20'nin iş dünyası kanadı olan B-20 Yürütme Kurulu Başkanlığını yürütecek. Çalışmalara hızla başladık. Bu kapsamda, içinde bulunduğumuz bölgeyi ve Balkanları da kapsayan pek çok ekonomik konuyu da gündeme getireceğiz." - Ankara

Üst Alt