Traktor Kontrol S8 İncelemesi

GroundDweller

Süper Üye
Katılım
10 Eki 2014
Mesajlar
4,637
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Yaş
26
Teknoloji ve müziği birleştiren Native-Instruments’ın All in one DJ sistemlerinde yeni amiral gemisi olan Traktor Kontrol S8 çıktı, gelin yakından bir bakalım.DJ’ler için en stabil çalışan midi kontrol cihazlarını üreten Native-Instruments firması ailesine S2 ve S4'ten sonra S8’i de ekledi.
S2 ve S4’ü revize ederek MK2’lerini çıkartan firma şimdi S8 ile birlikte işi bir seviye daha ileriye taşımış.
Cihaz genel anlamıyla 2 adet yüksek çözünürlüklü ekran, ekran altlarında bulunan deck kontrol sistemi ve ortada yer alan mikser bölümünden oluşuyor. Son derece derli toplu duran cihazda Native-Instruments daha önce yaptığı hatalardan ders almışa benziyor.
1/4 inç’lik kulaklık girişinin bulunması, en çok kullanılan 3.5mm’lik kulaklık girişinin olmayışı beni en çok rahatsız eden durumlardandı.
Bu durum ortadan tamamen kalkmış. Native-Instruments'teki mühendis abilerimiz 2 farklı ebattaki kulaklık girişini de Kontrol S8’e eklemiş.
Bunun haricinde mikser bölümünde en çok sorun yaratan parçalardan biri olan crossfader’ın olduğu bölüm ayrılmış. Daha önce başıma gelmişti ve ufacık crossfader yüzünden tüm cihazı açmak-açtırtmak zorunda kalmıştım. Özellikle az miktarda sıvı temaslarında bile bozulabilen crossfader ve diğer faderların olduğu bölüm cihaza ayrı bir parça şeklinde monte edilmiş. Bu sayede bir sorunla karşılaştığınızda sadece o bölümü açmanız yeterli oluyor.

Cihazda her deck bölümünde 8 adet olmak üzere toplamda 16 adet renkli Pad, bu padleri kontrol edebileceğiniz 4 adet bağımsız fader ve efektlerin kontrolünü sağlayabileceğiniz knob’lar mevcut. Mevcut pad’lerle Traktor programındaki remix set'lerinizi kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca artık jog wheel'lerinden kurtulmuş bir deck sistemi var. Bunun yerine touch-sensitive şeritler eklenmiş. Bu dokunmatik şeritler sayesinde, jog wheel ile yaptığınız bir çok şeyi yapabilirsiniz. Bu durum muhtemelen schratch atan arkadaşları o plak hissiyatını alamayacaklarından olumsuz etkileyecektir. Fakat çok üzülücek bir durum yok çünkü S8’e zaten CDJ’lerinizi, plak çalarlarınızı ve daha bir çok cihazı bağlayabiliyorsunuz.

İki adet yüksek çözünürlüklü ekran sayesinde artık bilgisayarınıza bakmanıza gerek yok. Çünkü Kontrol S8’in kendi ekranında hem ses dalgalarını, hemde müzik listenizi görebiliyorsunuz. Son derece pratik bir şekilde menüler arası geçiş ve kontrol sağlanmış.S2 ve S4 MK2’lerle birlikte gelen freeze özelliği bu üründe de devam etmiş. Adından da anlaşılacağı gibi kendisi S2 ve S4’ten daha üst sınıf ve büyük bir cihaz. Ebattaki değişiklik; yüksek çözünürlüklü ekran, 16 adet Pad ve bunları kolayca kontrol edebilmemiz için olsa gerek. Bunun haricinde muhtemelen üzerine eklenen çıkışlar da cihazın büyümesine sebep olmuş olabilir.

Kontrol S8, Traktor Scratch Pro 2 yazılımı ile geliyor. Native-Instruments ürünlerinin en güzel yanı ise ürünler yazılıma göre yapıldığı için kendi çıkarttığı ürünlerin tamamına sürekli olarak yazılım güncellemesi veriyor. Kısacası S8, her ne kadar S2 kadar mobil olmasada, koskoca CDJ'lerden ve mikserlerden çok daha küçük, üstelik onların yaptığı işleri fazlasıyla yapıyor...


https://www.youtube.com/watch?v=JBNt9feV_XM


:: Traktor Kontrol S8 mi yoksa daha taşınabilir olan S4 - S2 mi?
 
Üst Alt