Vakıf Emeklilik, Yeni Emeklilik Ürünlerini Tanıttı

Kaan

Kıdemli Üye
Katılım
21 Tem 2014
Mesajlar
6,356
Tepkime puanı
3
Puanları
38
Vakıf Emeklilik, "Emeklilik Gelir Planları" kapsamındaki yeni ürünleri "Güvenceli Emeklilik Gelir Planı", "İkramiyeli Emeklilik Gelir Planı" ve "Keyifli Emeklilik Gelir Planı"nını hizmete aldıklarını duyurdu.

Şirketin "Emeklilik Gelir Planları" kapsamındaki yeni üç ürününün lasnmanı Genel Müdür Mehmet Bostan, Genel Müdür Yardımcıları Özgür Obalı ile Atilla Benli'nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla yapıldı.

Vakıf Emeklilik'in performansına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bostan, son 4 yıldır şirket performansının çok iyi gittiğini belirterek, sektörün üzerinde bir ortalamayla büyüdüklerini ifade etti.

Bostan, şirket olarak sektörde bazı ilkleri gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Bu kapsamda Güneydoğu Anadolu'da bölge müdürlüğü açan ilk şirket olmanın ve mobil alanda ilk olan şirket olmanın onurunu yaşıyoruz. Aynı zamanda web üzerinden yapılabilecek her işlemin mobil üzerinden de yapılabildiği ilk şirketiz ve şu an da 30 bin kişiye ulaşmış durumdayız. 1 yıl içinde 30 bin kişi çok iddialı bir rakam" diye konuştu.

İşkur ile gerçekleştirdikleri projeye de atıfta bulunan Mehmet Bostan, bu kapsamda 125 kişiye eğitim verildiğini, bu kişilerin en az yarısının şirketlerinde istihdam edileceği bilgisini paylaştı.

Bostan, şirketin dağıtım kanallarında yapılan iyileştirmelere de işaret ederek, çalışan sayısının da yüzde 20 artırıldığını aktardı. Aktif büyüklük konusunda 2010 ve 2011 yıllarında sektör ortalamasının altında kalındığını anımsatan Bostan konuşmasına şöyle devam etti:

"2012 yılında bunun kırıldığını görüyoruz, ve bizim mesafeyi açmaya çalıştığımız görülmekte. Bu sene de bunu bu şekilde müşahade etmiş olacağız. Son 6 ay itibariyle baktığımızda, tam gösterge olmasa da biz yine sektörün 3 puan üzerinde bir büyüme hızını yakalamış bulunuyoruz. Özkaynak karlılığında da oldukça hızlı ilerliyoruz. Fon büyüklüğünde de 700 milyondan 2 milyara çıktık, devlet katkısıyla beraber 2 milyar 200 milyonu da geçmiş durumda şu anda. Fon büyüklüğüne bakıldığında, katılımcı sayısında ortalama kişi başına düşen fon büyüklüğünde de 4 bin 450 liradan 6 bin 743 liraya çıkmış durumdayız."

Bostan, katılımcı sayılarının 157 binden 310 bine geldiğini, fon büyüklüğü açısından sektörün yüzde 20 üzerinde, katkı payı açısından sektörün 27 üzerinde büyüdüklerini aktardı.

Fon büyüklüğündeki pazar paylarının ve katkı payındaki Pazar paylarının arttığını dile getiren Bostan, "Son 4 yılda 5-6 şirket girdi sektöre, çok hızlı girdiler buna rağmen bizim Pazar payımızı korumamız bile başarıyken, biz Pazar payımızı artırdık" yorumunda bulundu.

Mehmet Bostan sektörün, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren bugüne kadar yüzde 51 büyüdüğünü belirterek, şu an devlet katkısıyla beraber 33 milyarı aşan bir fon büyüklüğüne sahip olunduğunu bildirdi.

Vakıf Emeklilik bünyesinde 2014 yılında bin 580 kişinin emekli olacağını belirten Bostan, "2019 yılı sonunda 19 bin kişi olacak bu rakam ve bunların fonu 371 milyon lira olacak. 2023 yılı sonunda sadece bizim şirketimizden 100 bin kişi emekli olacak. Dışardan da 100 bin kişinin emekli olacağını öngörüyoruz, bu da toplamda 2 milyar liralık bir fon büyüklüğü demek" ifadelerini kullandı.
 
Üst Alt